10 pravidel správného nošení obleku

Jak správně nosit oblek, kravatu, kapesníček do saka a další doplňky tak, aby to neodporovalo letitým zvyklostem, aby to mělo hlavu a patu a zkrátka aby to bylo správně? Tak na to se podíváme v dnešním článku.

O tom, jak správně nosit oblek, psalo již spoustu lidí přede mnou – rozhodně stojí za přečtení článek 10 Pravidel, jak nosit oblek na FashionMagazin.cz, dále článek Jak nosit sako a oblek. 10 jednoduchých pravidel na blogu MilanPolak.cz a nebo 3 módní prohřešky, pro které jsou Češi v obleku zbytečně pro smích – FirstClass.cz …

10 pravidel správného nošení obleku 5

Článků s tématikou správného nošení obleku lze najít spoustu, tak proč tedy psát další článek, ve kterém shrneme již mnohokrát vyřčené pravdy? Protože v Česku neustále platí smutná realita chybného nošení obleku a doplňků. Téměř každý den potkávám řadu mužů v obleku a řekněme, že polovina z nich dělá ony zbytečné chyby. Vždyť přece pravou a levou botu nosíme vždy ze stejného páru, šály nosíme na krku a ne na hlavě a ponožky máme na nohách, nikoliv na rukách … Tak proč bychom neměli nosit oblek správně?

A proto si pojďme připomenout pár základních pravidel správného nošení obleku, ať i ty naše kravaty, motýlky a kapesníčky do saka Alfons.cz jsou ve skvělé společnosti správně nošeného obleku a patřičných doplňků.

10 pravidel správného nošení obleků

10 pravidel správného nošení obleku 4

1. Přes den nenosíme černé obleky

Černý oblek si přes den vezmeme pouze v případě, že jdeme na funus, to je přirozené, v jiných případech však tuto barvu nenosíme. Černý oblek nepatří ani do zaměstnání, ani na obchodní schůzky a ani na zkoušku na vysoké škole. Nejuniverzálnější „alternativa“ pro denní oblek je tmavě „navy“ modrá (tradiční byznys oblek je vždy tmavě modrý) nebo šedá.

Kdy si tedy vzít „tradiční“ černý oblek?

Černý oblek nosíme po šesté hodině večerní – do restaurace na večeři, do divadla, na plesy a další společensky významné večerní události.

2. Košile jedině s dlouhým rukávem

Vzít si košili s krátkým rukávem a považovat jí jako součást formálního outfitu tvořeným oblekem resp. sakem, je chyba. Košile s krátkým rukávem přenechme řidičům autobusů, do obleku jedině s košilí s dlouhým rukávem a to tak dlouhým, aby nám byly vidět knoflíčky (čehož by u košile s krátkým rukávem bylo dosti náročné dosáhnout), čili rukávy košile nechť jsou vždy delší než rukávy samotného saka.

10 pravidel správného nošení obleku 7

3. K obleku noste vždy opasek

Opasek je součást obleku a to bez ohledu na to, jak vám padnou kalhoty. Pozor, pokud dáváte přednost trochu retro alternativě v podobně kšand neboli šlí, pak už samozřejmě pásek nenoste, to už by zavánělo přílišným kombinováním a tedy… překombinováním ;).

4. Barva opasku musí být stejná jako barva bot

Tohle pravidlo bylo ještě donedávna absolutně striktní – když černé kožené boty, tak jedině černý pásek a stejně tak tomu bylo i v hnědé a to jak ve světlých, tak ve tmavých variantách – prostě tak, aby to k sobě pěkně ladilo. Nicméně jistě jste si v posledních letech všimli trendu nošení tenisek k obleku – typicky bílých tenisek. Určitě to neznamená, že byste měli nosit bílý pásek, takže tohle pravidlo berte s rezervou. Chcete-li však s jistotou neudělat chybu a na nějaké větší experimentování v podobně „hnědá obuv a k tomu černý opasek a naopak“ se necítíte, pak zůstaňte věrni klasice a s klidem noste barevně odpovídající doplňky.

5. Kravatu a kapesníček nenosíme se stejným vzorem

Často nám píšete e-maily, že jste si u nás vybrali hezkou kravatu, ale mezi kapesníčky bohužel nenacházíte ten „pravý“ s odpovídajícím stejným vzorem, abyste to mohli hezky sladit. A v tom je právě ten fór – kapesníček a kravatu totiž nikdy nenosíme ve stejném vzoru. Občas je to sice k vidění v poslanecké sněmovně, kde se kdejaký politik snaží zaujmout svým módním stylem, nicméně téměř vždy je to takhle chybně. Brát si příklad z TESCO setů kravata + kapesníček v jednom balení se stejným vzorem za zvýhodněnou cenu není správné. No a pokud se občas díváte na zprávy na Nově, tak bohužel i tam můžeme vidět, že moderátoři velmi často nosí kravatu i kapesníček de facto totožný…

Kravatu a kapesníček nosíme tak, aby nám k sobě ladily, aby barvy k sobě hezky pasovaly, případně

aby se vzory doplňovaly. Kapesníček můžeme také ladit například s barvou ponožek a kravatu můžeme klidně vynechat – záleží na příležitosti a na celkovém outfitu.

10 pravidel správného nošení obleku 2

6. Spodní knoflík saka – vždy rozepnutý

Asi největším a nejzákladnějším pravidlem je zapínání knoflíku. Spodní knoflík saka opravdu nikdy nezapínáme, slouží jen pro ozdobu. Znám dvě historky, které se tradují o tomto pravidle.

  1. Kdysi jeden velevážený král tuze a tuze rád jedl. Jedl hodně a jedl často. Jeho tehdejší sako nápor rostoucího bříška jen těžko snášelo a tak si král logicky spodní knoflíček musel rozepnout… i všimli si toho jeho poddaní a aby král nebyl pro smích, rozepli si spodní knoflíček u saka raději všichni a postupem času tak vzniklo pravidlo s rozepnutým spondím knoflíčkem u saka.
  2. Rytíři či vojáci z dob středověku nosili horní část oděvu či uniformy v podobném stylu, ze kterého se později vyvinula saka. Tehdy bylo samozřejmostí mít za pasem meč a tasit jej vždy a co nejrychleji, když to situace vyžadovala. A jak účinněji a rychleji vytasit meč? Jedině s rozepnutým spodním knoflíčkem.

Ať se vám více líbí první nebo druhá legenda o původu rozepnutého knoflíčku, věřte, že saka se šijí tak, aby se nekrabatila, nedeformovala a dobře padla pouze za předpokladu, že spodní knoflíček bude rozepnutý a z toho důvodu – chcete-li mít správně padnoucí oblek – spodní knoflíček ponechte rozepnutý.

7. Sako nesundaváme a nerozepínáme

Sundat si ve společnosti sako a být jen v košili případně jen v košili a vestičce, by bylo skoro to samé, jako kdyby si vaše drahá polovička sundala sukni a byla jen ve spodním prádle. Sako tedy ponecháváme vždy hezky nandané. Pozor, sako ve společnosti nerozepínáme! Pouze chceme-li si sednout, pak samozřejmě sako rozepneme, ale v jiném případě nikoliv.

Pokud si například k našemu stolu chce přisednout žena či jiná vážená osoba, je slušností se zvednout, zapnout si sako a pozdravit se podáním/políbením ruky a poté, až si protějšek sedne, si sako opět rozepneme a můžeme se také posadit. S tím by určitě Ladislav Špaček souhlasil 😉

8. Vestička k obleku

Nosíte vestičku k obleku? Pak její délku mějte takovou, aby sahala k opasku, nikoliv níže. Dále platí zde stejné pravidlo ohledně posledního knoflíku a to takové, že poslední knoflíček ponecháváme rozepnutý.

10 pravidel správného nošení obleku 6

9. Délka kravaty – ke sponě pásku

Délka kravaty by měla být taková, aby se její vrchol dotýkal spony pásku. Musíte tedy při vázání kravaty kalkulovat s tím, kam výsledná délka bude sahat. Pokud nevíte, jak uvázat kravatový uzel, přečtěte si náš článek s návodem – https://alfons.cz/vazani-kravaty-navod/ ;).

10. Barva kravaty? Vždy tmavší než barva košile

Aby to na oko hezky působilo, nosíme vždy kravatu tmavší nežli košili. A pokud máme košili černou, tak si vezmeme černou i kravatu, podobně to nosí fotbalový trenér Diego Simeone a vypadá to znamenitě.


Nebaví vás číst? Mrkněte se na naší infografiku, jak správně nosit oblek – 10 nejčastějších chyb

10 pravidel jak správně nosit oblek Infografika

10 pravidel správného nošení obleku 8

Tuto infografiku si můžete také stáhnout v pdf: 10 pravidel jak správně nosit oblek – infografika PDF.


O nošení obleků napsal vynikající seriál časopis Forbes – doporučujeme pročíst.

Obrázky: FashionBeans.com

Add comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *