Vázání kravaty: návod (+VIDEO)

Kravatu si můžete uvázat desítkami různých způsobů (dalo by se jich najít dle wikipedie více než 85), vězte však, že ke svému životu si klidně vystačíte se dvěma typy vázání uzlu, případně se čtyřmi, jste-li náročnější. Nejpoužívanější způsoby vázání kravaty jsou:

Jednotlivé typy uzlů se liší velikostí, (a)symetrií, ale i vhodným použitím dle příležitosti. Při volbě uzlu berte na vědomí i fakt, že ne každý uzel dobře pasuje ke každé kravatě. Důležitá je tloušťka kravaty. Širší kravaty vypadají nejlépe uvázané do menších uzlů – typicky Four in hand. Užší kravaty naopak pasují k silnějším uzlům a proto vypadají dobře například s vázáním Windsor, Pratt i Half-Windsor.

Four in Hand

Nejklasičtější, nejjednodušší, nejvyužívanější uzel je uzel Four in Hand. Vystačíte si s ním pro drtivou většinu příležitostí. Four in Hand vypadá dobře zejména u košilí, jejichž límečky jsou rozprostřeny blízko k sobě. Proč zrovna název Four in hand? Four in Hand byl gentlemanský klub z Londýna, jehož členové nosili právě tento uzel na své kravatě.

Jak uvázat Four in Hand?

Jednoduchý návod na základní kravatový uzel Four in hand:

Vázání kravaty: návod 1
Zdroj: http://www.ties.com/how-to-tie-a-tie/four-in-hand

Vázání Four in Hand uzlu: video

Half-Windsor

Uzel Half-Windsor je považován také za velmi všestranný typ vázání, oproti uzlu Four in Hand se jedná o symetričtější uzel, jeho vázání je však lehce náročnější. Hodí se ke kravatám střední a úzké šířky (slim) a ke košilím, jejichž límečky nejsou u sebe tak blízko, jako v případě Four in hand.

Jak uvázat Half-Windsor

Obrázkový postup vázání kravaty stylem Four in hand:

Vázání kravaty: návod 2
Zdroj: http://www.ties.com/how-to-tie-a-tie/half-windsor

Vázání Half-Windsor uzlu: video

Full Windsor

Windsor nebo Full-Windsor je z našeho výběru 4 nejpoužívanějších způsobů vázání kravaty nejnáročnější. Full Windsor je trojúhelníkového tvaru, má nejširší symetrický uzel, je vhodný především pro speciální události. Velmi dobře tento uzel vypadá u mužů s širším krkem. Skvěle pak vynikne v moderních košilích se široce rozprostřenými límečky.

Jak uvázat Full-Windsor

Vázání je náročnější než předchozí způsoby, nicméně s jednoduchým obrázkovým návodem to určitě zvládnete.

Vázání kravaty: návod 4
Zdroj: http://www.ties.com/how-to-tie-a-tie/windsor

Vázání Windsor uzlu: video

Uzel Pratt (Shelby)

Vynálezce tohoto způsobu vázání je Jerry Pratt byl jistý zaměstnanec americké lobbistické skupiny USCC – světu tento způsob vázání kravaty ukázal vcelku náhodou – v televizním pořadu Dona Shelbyho v roce 1986. Do širšího podvědomí se tento uzel dostal díky preciznímu a elegantnímu symetrickému vzhledu. Dodnes patří ke čtyřem nejpoužívanějším kravatovým uzlům.

Jak uvázat Shleby-Pratt kravatový uzel

Vázání tohoto uzle je jednodušší než u Full-Windsoru. Následující obrázek napoví více.

Vázání kravaty: návod 3
Zdroj: http://www.ties.com/how-to-tie-a-tie/pratt

Vázání Shleby-Pratt uzlu: video

 

Add comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *